Russell Cup Legends: 100 Athletes for 100 Years

Boys       Girls    
Millard Webster Santa Paula 1915   Sari Small Carpinteria 1960
Lincoln Hall Santa Paula 1915   Marina Gomez Bishop Diego 1976
Nick Carter Lompoc 1920   Gwen Loud L.A. Lutheran 1977
Bud Houser Oxnard 1922   Lou McKaye Nordhoff 1977
Graham Hollister Cate 1929   Rosanne Gehres Nordhoff 1977
Bob Brown Santa Paula 1931   Michelle Kelley Irvine 1978
Virgil Hooper Lancaster 1933   Tawny Singleton Nordhoff 1978
Ralph Wood Carpinteria 1935   Liz Kern St. Bonaventure 1979
Walton Kendrick Carpinteria 1935   Torey Moses Paso Robles 1982
Dale Schuyler Carpinteria 1935   Sarah Allaback Cate & Carpinteria 1984
Joe Davis Inglewood 1935   Trish Unruhe Nordhoff 1985
Dave Bodkins Inglewood 1936   Marcy Cochran Nordhoff 1986
George Gray LB Wilson 1936   Kristen Bringard Santa Ynez 1986
Harold Fortress Santa Paula 1936   Laurie Edelbrock St. Joseph 1986
Jim Peterson Carpinteria 1937   Simone Cesh Village Christian 1987
Gil LaCava Beverly Hills 1938   Micheline Sheaffer Carpinteria 1988
Eddie Morris Huntington Beach 1938   Loni Larson Fillmore 1988
Bill Bugbee Montebello 1938   Lisa Hunter Brethren 1989
Phil Olds Carpinteria 1939   Nikki Shaw Fillmore 1990
Sam Johnson Fillmore 1939   April Beaver Moorpark 1990
Jack Laughner Long Beach Wilson 1939   Taryn Tarver Santa Clara 1990
Duane Lewis Compton 1940   Jen Frank Oak Park 1991
Frank Ferguson Inglewood 1940   Harnethia Mansell Oak Park 1992
Frank Minini Paso Robles 1940   Maribella Aparicio Fillmore 1993
Thelmo Knowles Santa Monica 1941   Karen Bockel Nordhoff 1993
Gordon McClenathen Santa Barbara 1952   Beth Ault St. Joseph 1993
Mike Larrabee Ventura 1952   Bronwen Cull Nordhoff 1994
Gates Foss Santa Barbara 1953   Kirsten Candaele Carpinteria 1995
Bobby Avant Hart 1957   Tracye Lawyer Cate 1995
Ray Nickleberry Oxnard 1959   Larissa Godkin Carpinteria 1996
Bob Looney Santa Barbara 1959   Liz Giltner Chaminade 1996
Dennis Twitchell Santa Maria 1960   Bridie Hatch Nordhoff 1997
Johnny Gilbert Santa Barbara 1961   Stephanie Norris Carpinteria 1998
Fred De Bernardi Hart 1967   Elaine Canchola Nordhoff 1998
Larry Stark Carpinteria 1971   Leslie Hoyler Whittier Christian 1998
Terry Stark Carpinteria 1973   4x400 Relay Carpinteria 2000
Miguel Santizo Carpinteria 1974   Allyson Felix L.A. Baptist 2000
Gordon Kurz Santa Clara 1974   Laura Meyer Maranatha 2000
Dave Laut Santa Clara 1975   Jenna Johnson St. Joseph 2000
Dave Thomson Santa Ynez 1975   Treani Swain Oakwood 2003
Mike Miller St. Bonaventure 1975   Aubree Stark Oak Park 2005
Mark Sanders Nordhoff 1981   Sasha Blanchard La Reina 2007
Tom Grewe Carpinteria 1982   Melissa Skiba Oak Park 2010
Don Young St. Joseph 1982   Tayler Johnson Oak Park 2010
Walter Trypucko Maranatha 1984   Natasha Kolbo St. Joseph 2010
Coley Candaele Carpinteria 1990   Teresa Loya St. Joseph 2010
Dan Paine Nordhoff 1992   Ebony Crear Maranatha 2012
Isaiah Festa Morro Bay 1997   Courtney Corrin Harvard-Westlake 2013
John Barbieri Carpinteria 1999   Danni Alakija Oaks Christian 2013
Chris Gocong Carpinteria 2000   Caroline Pietrzyk Malibu 2015